MENOPAUZA


Menopauza nie jest chorobą lecz nowym rozdziałem kobiecości. Wciąż jednak pokutują liczne stereotypy, które istotnie wpływają na sposób jej postrzegania. Kluczową kwestią we współczesnym podejściu do seksualności kobiety na różnych etapach jej życia jest zrozumienie istoty satysfakcji seksualnej, która może mieć wymiar bardziej emocjonalny niż fizyczny. Kompleksowe podejście do seksualności kobiety, staje się szczególnie trudne w okresie około menopauzalnym.

PROBLEM


W okresie menopauzy narządy intymne kobiet ulegają procesom starzenia, związanym ze spadkiem poziomu estrogenu. Nawet 50% kobiet po menopauzie skarży się na typowe objawy atrofii narządów płciowych, takich jak: suchość pochwy, ból podczas stosunku płciowego, podrażnienia objawiające się swędzeniem i pieczeniem. Objawy te powodują zmniejszenie doznań i satysfakcji seksualnej oraz obniżenie jakości życia i samopoczucia psychicznego. W okresie menopauzy spada aktywność fibroblastów znajdujących się w błonie śluzowej pochwy, a tym samym spadek produkcji kolagenu. Wskutek zmniejszenia liczby i aktywności gruczołów śluzowych pojawia się suchość. Błona śluzowa staje się mniej elastyczna, blada, słabo nawilżona i odżywiona. Dochodzi do zaniku charakterystycznego pofałdowania śluzówki pochwy i jej ścieńczenia. Powoduje to wzmożoną podatność na zakażenia i mikrourazy. Pojawiające się zmiany hormonalne, takie jak spadek estrogenów czy wzrost stężenia gonadotropin, przyczyniają się do powstawania objawów wypadowych - uderzeń gorąca, nocnych potów, problemów ze snem oraz wielu innych i są naturalnym etapem w rozwoju. Występują uciążliwe objawy zanikowe: zanikowe zapalenie pochwy, zmiany skórne okolic narządów płciowych, wysiłkowe nietrzymanie moczu, hyperaktywny pęcherz moczowy i niestabilność mięśnia wypieracza, a także nawracające zapalenia cewki moczowej i pęcherza moczowego. Dla wielu kobiet zespół rozluźnienia pochwy (VRS) stanowi poważny problem w kontaktach intymnych. Stają się one bardziej skrępowane, wyraźnie spada ich satysfakcja seksualna.

ROZWIĄZANIE


Niezwykle subtelny, precyzyjny i nieinwazyjny zabieg MonaLisa Touch™ zapewnia obkurczenie pochwy, odbudowę błony śluzowej oraz redukcję problemu nietrzymania moczu bez interwencji chirurgicznej. Kontrolowana energia lasera dostarczana jest do kanału pochwy oraz obszaru jej wejścia, powoduje „ogrzanie” tkanek. Na skutek tego dochodzi do obkurczania się kolagenu w tkance, błona śluzowa pochwy staje się bardziej napięta i elastyczna. Proces ten powoduje zmniejszenie jej wiotkości oraz niwelowanie skutków zespołu rozluźnienia pochwy.

PRZEBIEG ZABIEGU


Do zabiegu kwalifikuje pacjentkę lekarz oraz wynik aktualnego badania cytologicznego. Zabieg MonaLisa Touch™ wykonywany jest przy pomocy specjalnej głowicy wyposażonej w skaner, którą lekarz wprowadza do wnętrza pochwy. Laser działa bezpośrednio na jej ścianki, powodując mnóstwo precyzyjnie rozmieszczonych mikrourazów w śluzówce, co skutkuje powstaniem nowych młodych komórek i gruczołów. Wpływa to na gruntowną przebudowę całej śluzówki pochwy. Zabieg zapewnia obkurczenie pochwy, odbudowę błony śluzowej oraz redukcję problemu nietrzymania moczu bez interwencji chirurgicznej. Zabieg jest bezbolesny i nie wymaga znieczulenia oraz okresu rekonwalescencji. Po ok. 3 dniach można wrócić do życia seksualnego.

EFEKTY


• Odbudowa błony śluzowej • Lepsze nawilżenie pochwy • Zmniejszenie i poprawa elastyczności pochwy • Redukcja nietrzymania moczu